02 czerwca 2025

Gdy słowo nabiera barw – czasownik i przymiotnik z klockami Korbo

Są takie lekcje, które na długo zostają w sercu – nie tylko nauczyciela, ale przede wszystkim uczniów. I właśnie o takiej lekcji chcę dziś opowiedzieć. Nie była spektakularna, nie towarzyszyły jej fajerwerki, ale była autentyczna. Zrodziła się z potrzeby, by dzieci zrozumiały, czym jest czasownik i przymiotnik – nie tylko "na sucho", z zeszytu, ale całym sobą.

Tym razem w naszej klasie z pomocą przyszły… klocki Korbo. Uwielbiamy je – bo to narzędzie, które pozwala na twórcze, pełne ruchu i działania zajęcia. Tym razem posłużyliśmy się walcami z zestawu STEAM – w dwóch kolorach: żółtym i czerwonym. Żółte oznaczały czasowniki, czerwone – przymiotniki.

Każde dziecko otrzymało planszę z wyrazami, którą znalazłem na stronie korbo.eu. Zadanie było proste, ale wymagało skupienia i logicznego myślenia: przyporządkować kolor walca do odpowiedniej części mowy. I tu zaczęła się magia.

Dzieci pracowały w parach, dzieląc się zadaniami, wspierając się, analizując każde słowo. Po wykonaniu zadania nastąpił moment, który najbardziej mnie wzruszył – zamiana ról. Dzieci zamieniły się miejscami i… stały się nauczycielami. Sprawdzały pracę kolegów z klasy, tłumaczyły, argumentowały, poprawiały.

Była to prawdziwa nauka przez doświadczenie. Nie tylko gramatyka – ale też współpraca, odpowiedzialność, empatia. Zwykłe klocki stały się mostem do niezwykłego uczenia się. Dzieci nie tylko utrwaliły wiadomości o częściach mowy – one je przeżyły, dotknęły, zrozumiały.

Patrzyłem na nie z dumą i radością. Bo tak właśnie wyobrażam sobie edukację – żywą, kolorową, pełną ruchu, sensu i relacji. I choć temat był „tylko” o czasowniku i przymiotniku – myślę, że wydarzyło się znacznie więcej.

Patrząc na zaangażowanie dzieci, ich uśmiechy, wzajemne wsparcie i błysk w oku, wiem jedno – nauka nie musi być nudna ani schematyczna. Wystarczy pomysł, odrobina kreatywności i otwartość na to, by pozwolić dzieciom uczyć się poprzez działanie.

Ta lekcja była dla mnie kolejnym dowodem na to, że czasem najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze efekty. A kolorowe walce mogą pomóc zrozumieć coś tak abstrakcyjnego, jak części mowy.

Zamykając drzwi klasy po zajęciach, pomyślałem sobie: to był dobry dzień. I takich dni w edukacji życzę każdemu nauczycielowi – pełnych sensu, współpracy i radości z małych, wspólnych odkryć.

Galeria naszych prac

Kontakt

kontakt@wklasiepanamateusza.pl

Menu

Śledź nas

A website created in the WebWave website builder